Den smukke Sankt Petri Kirke inviterer til værker af Bach, Mozart, Brahms og Britten samt danske og tyske efterårssange. Vi glæder os også til at præsentere en koncert med saxofon og orgel. I stearinlysets skær skaber klassiske og moderne stykker en helt særlig stemning.
Før eller efter koncerten kan man tage på rundvisning i de historiske gravkapeller. Vores kompetente guider levendegør de spændende fortællinger, og gratis billetter fås på stedet.
De kreative gæster kan besøge vores krea-borde, hvor de kan lave lysdekorationer og dekorere skabeloner.
Vores café serverer hele aftenen lækre snacks, kager og drikkevarer. De hyggelige omgivelser indbyder til gode samtaler, hygge og afslapning.
Sankt Peders Stræde 2,
1453 København K
https://www.sanktpetrikirke.dk
18:00 - 00:00
18:15 + 19:30 - Kor- og strygerkoncert: Bach, Mozart og Brahms samt danske og tyske forårssange 21:00 - Sangkoncert: Let the florid music praise – værker af Brahms og Britten 22:00 - Saxofon- og orgelkoncert: Sfæriske toner i stearinlysets skær 23:00 - Aftenandagt
Tag på en rundvisning i de historiske gravkapeller. Vores kyndige guider gør rundvisningen til en helt særlig oplevelse med deres interessante og spændende fortællinger – gratis billetter til rundvisningen fås på stedet.
De kreative gæster besøge vores krea-borde, hvor de kan lave lysdekorationer og dekorere skabeloner.